Ciężka i przewlekła choroba dziecka dotyczy całej rodziny i wpływa na jej funkcjonowanie, bo zmienia codzienność w sposób, który może budzić lęk, niepewność i burzyć poczucie bezpieczeństwa. W czasie zmagań o zdrowie i życie dziecka dbałość o dobre relacje między domownikami schodzi na dalszy plan. A bez dobrych relacji walka o zdrowie staje się jeszcze trudniejsza.
Oddajemy w Państwa ręce publikację, która porusza ten trudny temat ponieważ jesteśmy przekonani, że rodziny, w których więzi są mocne i szczere lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu. To nie zbiór „dobrych rad”, a raczej propozycja podpowiedzi i rozwiązań, pomyślanych w taki sposób, by dorośli wiedzieli, że nie są osamotnieni, a zdrowe dzieci w rodzinie czuły się bezpieczne i kochane.
W czasie zmagań o zdrowie i życie dziecka dbałość o dobre relacje między domownikami schodzi na dalszy plan.
Autorki to mama i dziecko, które zmierzyły się z tematem choroby w rodzinie osobiście i z autopsji znają omawiane problemy. W ich przypadku choroba przewróciła życie do góry nogami – zweryfikowała sposoby funkcjonowania i wszystkie plany na przyszłość. Była skrajnie trudnym i traumatyzującym doświadczeniem, ale otworzyła też drogę do mozolnej pracy nad wzajemnymi relacjami, lepszego zrozumienia siebie oraz innych członków rodziny i bardziej harmonijnego życia.
Na potrzeby FRW Magda i Ula połączyły swoje siły. Postanowiły przywołać wspomnienia najtrudniejszych chwil, prześledzić własną drogę i spojrzeć na nią z perspektywy czasu, a potem korzystając z wiedzy z obszaru nauk humanistycznych, stworzyć książkę, którą same chciałyby mieć 10 lat temu. Wszystko po to, by członkom innych rodzin było trochę łatwiej uwierzyć, że ich życie, choć jest inne niż się spodziewali, wciąż może być dobre.
Autorki postanowiły przywołać wspomnienia najtrudniejszych chwil.
Dla Magdy był to początek drogi do zawodu psychoterapeutki, który dziś wykonuje.
Ula studiuje i buduje swoje dorosłe życie.
Zachęcamy do lektury i czerpania inspiracji z ich doświadczeń.
Książka jest owocem naszego “radzenia sobie” z tym, że nie wszyscy w naszej rodzinie są zdrowi.
Ta droga była bardzo trudna – wyboista, pełna łez i zwątpienia, a także konfliktów oraz bolesnego uświadamiania sobie popełnionych błędów i różnic między nami. Po długim czasie nasza praca przyniosła efekty – cieszymy się swoją obecnością i wspólnym czasem, który mamy. Doceniamy siebie jako ludzi (najpierw) i członków rodziny (w dalszej kolejności). Jesteśmy szczęśliwsi i lepiej wyposażeni do stawiania czoła nowym wyzwaniom, których życie zawsze ma pod dostatkiem. Wciąż uczymy się jak ze sobą rozmawiać oraz jak zmienić to, co możemy i chcemy zmienić, jak pogodzić się z tym, czego zmienić nie możemy i jak odróżnić jedno od drugiego.
Dziś, w naszej książce, dajemy Wam to, co udało się nam wypracować i mamy nadzieję, że znajdziecie w niej rozwiązania pasujące do Waszego życia.